Home >Jak na kole >Výbava na výlet

Výbava na výlet

Výbava na jednodenní výlet

Pro pohodlnou jízdu na nenáročném výletě je vhodné co nejvíce věcí navěsit na kolo (terénní cyklisté toto naopak spíše zavrhují), takže pro zámek, pumpičku, nářadí, lepení či náhradní duši s montpákami je vhodné využít malých tašek v rámu, pod sedlem nebo na řídítkách. Chcete-li být úplně nezávislí a vždy připraveni, tak do nářadí se vedle multiklíče hodí i rychlospojka řetězu. V malém batohu by neměla chybět voda, malá lékárnička a případně zbývající kusy oblečení dle předpovědi počasí (zpravidla stačí do tří vrstev s větrovkou, nejlépe nepromokavou). Díky rychleschnoucímu oblečení (včetně funkčního spodního prádla) se vyhnete nepříjemnému diskomfortu.  Základní věci jako jsou telefon, mapa (i v telefonu) doklady a peníze jsou samozřejmostí. Velmi důležitý je pitný režim a tak mít držák na láhev přímo na kole může též ulehčit batohu a tedy i zádům.

 

Výbava na vícedenní výlet

Základní poučkou je, že méně je více, takže čím méně věcí budete sebou mít, tím zábavnější a zajímavější výlet bude. Přesto se však cesta neobejde bez dalších základních potřeb, které doplňují ty pro jednodenní cyklovýlet. Nepromokavé cyklobrašny je třeba naplnit rovnoměrně – naložené kolo musí být vyvážené. Rozdělujete-li náklad i do přední části kola, tak je lepší v poměru 60% vpředu a 40 % váhy (nikoliv objemu) vzadu. Případnou elektroniku balte do dalšího měkkého obalu, věci, co mohou promoknout a těžko se suší zabalte do plastových sáčků. Mokrý spacák a oblečení pak neposlouží. Cyklistické pončo či nepromokavá bunda je pak horní základ oblečení do nejhoršího počasí. Hodí se i nepromokavé boty. Spíte-li venku a neberete stan, tak vedle celty, karimatky či hamaky s komfortním spacákem je základ pro nerušený spánek ochrana proti komárům, nejlépe mini-moskitiéra (i vhodná hamaka může zajistit i tuto ochranu). Pro přístřešek z celty nezapomeňte na provázky.

Oblečení, jídlo, nádoby na vodu a potřeby na vaření dávkujte dle délky a náročnosti a samozřejmě též dle únosnosti. Vše je dobré minimalizovat. Nezapomeňte na malou lékárničku s krémem na opalování, náplastmi, KPZ, nůž, sadu na šití a čelovku s náhradními bateriemi.